Przy okazji – Muzeum Laurensa Hammonda

Jadąc do kieleckiej filharmonii nie wiedziałam, że w tym samym mieście jest muzeum twórcy organów Hammonda, pierwszych elektrycznych organów, które weszły do masowej produkcji. Muzeum Laurensa Hammonda jest oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. To nowe muzeum, powstało bowiem w 2017 r. Na dwóch kondygnacjach zostało zaprezentowanych 67 organów Hammonda, wszystkie pochodzą z prywatnej kolekcji. Instrument ten miał i ma wielu wielbicieli wśród wykonawców, wśród nich m.in.: Czesław Niemen, Krzysztof Sadowski, Wojciech Karolak, Jimmy Smith, Keith Emerson, Thijs van Leer i wielu innych. 

Organy Hammonda powstały na początku XX wieku, ich premiera to 1935 rok. Laurens Hammond (1895-1973) był amerykańskim inżynierem i wynalazcą, właścicielem ponad 100 patentów. Jego najsłynniejszym wynalazkiem okazały się organy Hammonda, opatentowane w 1934 roku w Chicago. Już jako 15-latek zaprojektował automatyczną skrzynię biegów, na którą otrzymał swój pierwszy patent w 1910 roku. Podobno razem z matką próbował nawiązać współpracę z firmą Renault, ale francuski producent nie był zainteresowany wynalazkiem.

Oprócz konstruowania, Hammond uwielbiał muzykę. Był zafascynowany dźwiękami płynącymi z kościelnych organów. Pobierał lekcje gry na fortepianie, ale muzykiem nie został. Nie przeszkodziło mu to w stworzeniu elektrycznych organów, które na zawsze zmieniły światową scenę muzyczną – czytamy na stronie kieleckiego muzeum. Bardzo polecam to miejsce. 

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *